Przeczytałaś artykuł o samodzielnym składzie e-booka i doszłaś do wniosku, że chcesz złożyć swój samodzielnie? A może po prostu ciekawi Cię ten temat?
Dziś podpowiem Ci, jakich błędów lepiej unikać i na co zwrócić szczególną uwagę przy składaniu e-booka. Zaczynamy!
czyli wiszące spójniki i pojedyncze krótkie wyrazy na końcu akapitu. To trochę tak jakby komuś przerwać w połowie zdania.
czyli na końcu strony pozostaje pierwsza wers akapitu lub ostatni na początku kolejnej strony.
czyli wyrównanie tekstu do prawej i lewej strony. Czasem pozostają wtedy duże dziury w tekście, co utrudnia czytanie i wizualnie odstrasza czytelnika. Jeśli składasz e-booka np. w programie Canva to lepiej zastosować wyrównanie do lewej strony.
czyli mylenie krótkiej poziomej kreski ze średnią. Krótka kreska, czyli łącznik (zwany też dywizem) stosujemy do podziału wyrazów i tworzenia wyrazów złożonych, natomiast średnia kreska, czyli myślnik (półpauza) do zapisywania dialogów, wtrąceń itp. To tak w wielkim skrócie. Jeśli do tej pory nie wiedziałaś, że jest między nimi różnica, to polecam zgłębić temat.
czyli odstępy między wyrazami, które stykają się ze sobą między wersami i tworzą tzw. rynny w tekście. Rzucają się w oczy podobnie jak dziury w tekście, tylko tu układają się w pionie lub po skosie.
czyli bałagan i chaos informacyjny w tekście. Siatka, na której jest rozłożony tekst, powoduje, że czytelnik się nie gubi. Nasze oko lubi strukturę, dlatego warto zwracać uwagę na wyrównania, odpowiednie marginesy, interlinie i proporcje.
czyli brak spisu, co jest w środku e-booka. Oczywiście przy krótkich treściach nie zawsze jest potrzebny, mimo to zachęcam, żeby go dodawać. Dzięki spisowi treści dużo łatwiej odnaleźć treści, które są potrzebne, ale też zweryfikować, czy w e-booku jest w ogóle, to czego się szuka. Nie ma sensu wciskać komuś e-booka na siłę, lepiej dać to czego aktualnie potrzebuje.
czyli nadmiar elementów, kolorów, fontów, przez co trudno się skupić i odnaleźć, te elementy, które czytelnika interesują np. wskazówki, ważne informacje itp.
czyli nie używamy obu na raz. Wybierz jedno rozwiązanie albo drugie. Jeśli wybierasz wcięcia akapitowe, to pamiętaj, żeby odpuścić sobie wcięcie pierwszego akapitu w rozdziale.
czyli powtórzenia tych samych wyrazów w sąsiednich liniach. To się bardzo rzuca w oczy, dlatego powtórzeń unikamy. A jeśli już są w tekście, to staramy się, by nie były obok siebie np. jedno pod drugim.
Błędy są podane losowo, nie według istotności. I to nie jest tak, że ktoś sobie wymyślił zasadę, bo mu się nudziło. Nie ma też kategorycznego słownika ani edytorskiego policjanta, który Cię aresztuje, jak ich nie będziesz przestrzegać 😉 Nasz mózg i oko po prostu lubi spójność i porządek. O tym możesz przeczytać w książce „Porządek w projektowaniu”. Jeśli zależy Ci na tym, by Twój czytelnik skupił się na treści, którą chcesz mu przekazać, ułatw mu to.
Mamy taki natłok informacji i materiałów, że utrzymać uwagę czytelnika nie jest łatwo. Jeśli liczysz na to, że czytelnik się domyśli lub sobie poszuka, to kiepsko swojemu odbiorcy życzysz. Wszystkie te zasady są po to, by płynnie przeczytać tekst i pomóc skupić się na istotnych elementach publikacji.
Jeśli planujesz wydać swojego e-booka, zajrzałaś tu z ciekawości i już wiesz, że wolisz zlecić jego skład, to napisz do mnie. Chętnie wezmę pod opiekę Twój tekst i ubiorę go w odpowiednią szatę graficzną.
Planujesz wydać swój produkt, ale ogrom działań Cię przytłacza? A może nie wiesz, od czego zacząć i przydałoby Ci się wsparcie organizacyjne, techniczne czy strategiczne osoby, która ma w tym zakresie doświadczenie? Zapraszam Cię dziś do wywiadu z Justyną Jachołowską Wirtualną Asystentką znaną w internecie jako Asystentka z Inicjatywą. Powie, na czym polega jej praca i w jaki sposób Wirtualne Asystentki wspierają autorki i przedsiębiorczynie w działaniach od badania rynku i planu aż po promocję i sprzedaż.
Kolorystyka w pigułce to podstawowe informacje na temat kolorystyki i nawiązanie do artykułu: Identyfikacja wizualna – od czego zacząć. Znajdziesz tu informacje o znaczeniu kolorów w projekcie, biznesie, marketingu i reklamie, poznasz sposoby zapisu kolorów i narzędzia, które Ci w tym pomogą. Na koniec zobaczysz, że nie potrzeba Ci całej palety kolorów w identyfikacji wizualnej,…
Zapraszam Was na wywiad z Iwoną Smól, autorką e-booka z językowymi zabawami dla dzieci. Słowogierki to jej pierwszy produkt. Powstał z miłości do języków, wielojęzyczności i uczenia. Mam nadzieję, że jej doświadczenia, pomysły i wskazówki zainspirują Was do pracy nad swoim produktem cyfrowym i pokażą, o co warto zadbać w całym tym procesie. Zapraszam serdecznie!
„Porządek w projektowaniu” to książka dla tych, których interesuje gazeta, czasopismo i inne publikacje od środka. Jeśli to temat dla Ciebie, to czytaj dalej…
Chcesz napisać i wydać e-booka, który odniesie sukces? Współpracując z wieloma autorkami i autorami, mogę Ci powiedzieć, że są 3 kroki, które Cię do tego zaprowadzą. To duże kroki, które wymagają czasu i zaangażowania i warto sobie podzielić je na mniejsze zadania. Zaczynamy! Krok 1. Wartościowa i dobrze napisana treść Z pewnością jest łatwiej i…
Zapraszam Cię do poznania historii powstawania wakacyjnego e-booka, czyli darmowego projektu pełnego inspiracji, wskazówek i pomysłów na wakacyjny czas z dzieckiem!