Pierwsze kroki do stworzenia strony internetowej

Marzy Ci się własna strona? A może myślisz o niej, bo social media już Ci nie wystarczają albo po prostu męczą. A do tego dochodzą znikające konta i ciągłe zmiany, które zabierają czas i uwagę. Przychodzę tu krótkim wstępem na temat, jak założyć stronę na WordPressie. Dla jasności dodam, że mowa będzie tu o płatnym WordPress.org. No to zaczynamy.

Hosting a strona internetowa

Hosting to miejsce, na którym jest nasza strona. Wybierając hosting, warto kierować się poleceniami, zwłaszcza na samym początku. Ja tak zrobiłam i jestem bardzo zadowolona. Skorzystałam z polecenia i zniżki Oli Gościniak. Nie będę się rozwodzić nad technicznymi rzeczami, bo szczerze mówiąc, zwykle wszystko sobie upraszczam. To na co zwróciłam uwagę na początku to obsługa klienta. Uzyskałam każdą potrzebną mi informację. Mają też świetnie rozpisany poradnik, więc w razie czego polecam korzystać również z niego. Nie zrobię tu więc  żadnego plebiscytu, tylko polecę Ci po prostu swój hosting, czyli www.lh.pl. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę ze stroną, to dobra obsługa jest na wagę złota. Ja korzystam z pakietu kiwi, ale wszystkie na starcie na pierwszy rok są już  w promocji, a z kodem: LH-20-236075 (z mojego programu partnerskiego) jeszcze uzyskasz 20% zniżki. Sprawdź tutaj. (I nie zapomnij o kodzie).

Nazwa strony internetowej

Druga super ważna sprawa to nazwa. Czemu mówię o niej przed domeną? Bo domenę sprawdzisz sobie i kupisz razem z hostingiem.  Ale zanim ją kupisz, to musisz wymyślić.

Jeśli budujesz markę osobistą, to pewnie bierzesz pod uwagę swoje imię i nazwisko. Ale może imię i nazwisko masz długie albo chcesz mieć stronę dwujęzyczną i boisz się, że będzie trudne do wymówienia lub zapamiętania? Wtedy poszukaj nazwy, która albo będzie kojarzyła się z twoją branżą, albo taką, która wpadnie ci w ucho i ją bardzo polubisz. Nie każdy się tu pewnie ze mną zgodzi, ale nazwę swojej marki dobrze jest lubić. Sama sobie kiedyś wymyśliłam nazwę od początku pierwszego imienia i pierwszego nazwiska (jak chcesz zobaczyć całość moich imion i nazwisk, to sobie zajrzyj do polityki prywatności), czyli kaspis.pl. Rzuciłam ją w diabły po 4 miesiącach. Tę nazwę lubię wyszła od: łamania tekstów (podczas składu e-booka) i schematów i z chęcią z nią działam w internecie. Ale wiesz, ja nazywam wszystko po swojemu i wszystko personalizuję, jeśli dla ciebie nie ma to takiego znaczenia, to będzie Ci tylko łatwiej.

Domena, czyli nazwa strony internetowej

Jak już masz wybraną firmę, od której kupisz hosting i wybraną nazwę lub kilka potencjalnych, to trzeba teraz sprawdzić ich dostępność. Sprawdzisz je tutaj.

Jeśli twoje wybrane nazwy są zajęte, to nie kombinuj, dodając cyferkę czy cyferkę, poszukaj czegoś innego. Ale jeśli masz nazwę, pod którą działasz np. na Instagramie i bierzesz pod uwagę swoją stronę i domena jest wolna, to kupuj ją i się nie zastanawiaj. Za pierwszy rok to kwota około 10 zł (więcej zapłacisz za kawę na mieście!). Jeśli przegapisz okazję i ktoś ją wykupi, to będziesz szukać nowej. A kto wie, może to właśnie zmobilizuje Cię do rozpoczęcia Twojej blogowej przygody albo sklepu ze swoimi usługami lub produktami.

To pierwsze kroki, które zaprowadzą Cię do wymarzonej strony internetowej. Projekt możesz zlecić, ale możesz też zrobić go samodzielnie. Wymagać to będzie od Ciebie czasu i zaangażowania, ale nie jest to takie trudne. W najbliższym newsletterze będę pisała o kolejnym kroku. Jeśli nie chcesz przegapić, to zapisz się już teraz i nie zapomnij potwierdzić zapisu. A jeśli chcesz poczytać na temat Identyfikacji wizualnej, która może Ci się przydać przy tworzeniu strony, to zerknij tutaj.

A jeśli wolisz, żeby ktoś zajął się twoją stroną i jej detalami, to napisz do mnie, chętnie pomogę.

Podobne wpisy