Zalety e-booka w formacie PDF

Popularność e-booków rośnie. Są wygodne dla czytelnika, tańsze w wydaniu (brak kosztów: druku, papieru, magazynowania i wysyłki), no i ekologiczne.  Problem się pojawia, gdy nie wiesz, od czego zacząć i na jaki format książki elektronicznej się zdecydować. Niby nie ma ich dużo, ale podobno warto mieć wszystkie… 

Tymczasem najlepiej jest postawić na jeden format – PDF. Dla jednych jest to oczywiste i jedyne sensowne rozwiązanie, dla innych kolejna decyzja do podjęcia (a przecież przy tworzeniu produktu jest ich wiele). Oj, nie ma twórca e-booka lekko. 😉 I mówię tu całkiem serio.

Jesteśmy bombardowani różnymi możliwościami tak, że czasem umyka nam to, co najważniejsze, czyli czemu i komu ten e-book ma służyć. Format to ważna decyzja, ale jest tylko jedną z wielu w self-publishingu i nie jest ostateczna, dlatego nie warto się na niej spalać. Trzeba zachować siły na promocję i sprzedaż. Pokażę Ci, jakie są zalety formatu PDF i mam nadzieję, ułatwi Ci to podjęcie dobrej dla siebie decyzji. 

To format, który można odczytać na każdym urządzeniu elektronicznym od komputera, laptopa przez tablet, czytnik po telefon. To bardzo wygodne, bo nie trzeba pobierać pliku w kilku formatach – oczywiście warto tu zadbać o odpowiednie parametry dokumentu przy jego tworzeniu. 

PDF ma sztywny układ strony

Sztywny układ strony często podawany jest jako minus. Jednak ja się z tym nie zgodzę. Dzięki temu zdjęcia i grafiki wzbogacą e-booka i będą zawsze na swoim miejscu. By ten aspekt był zaletą, to podobnie jak w punkcie poprzednim ważne, by zadbać o przejrzystość i czytelność szablonu tekstu, używanych fontów i kolorystyki.

PDF można drukować

Pliki PDF odczytać można na każdym urządzeniu, a dodatkowo, jeśli Twój czytelnik woli pracować na papierze, to może go wydrukować. To olbrzymia zaleta, zwłaszcza w przypadku e-booków z ćwiczeniami – dzięki temu można je powtarzać. 

Wydrukować można całość lub fragmenty e-booka, które akurat są potrzebne. Czytelnicy korzystają z tej opcji zwłaszcza przy e-bookach z ćwiczeniami np. językowymi, rozwojowymi, planami treningowymi, listami nawyków, zadań, budżetu lub innych. 

PDF łatwo i szybko można aktualizować

W tym formacie łatwo możesz wprowadzić aktualizacje. Jest więc świetny na start – szybko wypuścisz produkt w świat i zawsze możesz dopracować poszczególne elementy zgodnie z potrzebami Twoich odbiorców. 

W przypadku małych firm i freelancerów, którzy chcą sami sprzedawać swoje produkty elektroniczne to najlepsza możliwa opcja. Lepiej skupić się na jednym formacie i go dopracować do potrzeb swoich odbiorców niż rozdrabniać się na wszystkie dostępne możliwości. Przy okazji polecę tu książkę  „Jedna rzecz” – o tym, jak warto się skupić na jednej rzeczy w działaniu. Jeśli opinie o książce Cię przekonają, to możesz kupić ją w formie e-booka (link afiliacyjny).

PDF może być interaktywny

Interaktywny e-book to duża wygoda na czytelnika. Już od spisu treści można wskakiwać w konkretne rozdziały. Dzięki  podpiętym linkom można sprawdzać źródła lub dodatkowo przygotowane materiały. E-book może być również workbookiem, gdy dodasz pola do wypełniania, a Twój czytelnik będzie mógł swoje refleksje lub odpowiedzi zapisywać w tym samym dokumencie – dzięki temu skupi się na treści i bardziej się zaangażuje. Opcje przeskakiwania do interesujących nas treści, bez konieczności scrollowania całości i poszukiwań to świetne rozwiązanie dla wielu rodzaju materiałów m.in. edukacyjnych, biznesowych, rozwojowych czy kulinarnych.

PDF to jeden z najlepszych dostępnych nam wszystkim formatów. Może pięknie się prezentować i przez to zachęcać do zajrzenia do środka. Można go zrobić w wersji do edytowania i uzupełniać, ale można też drukować, czytać na różnych urządzeniach, a dzięki temu mieć zawsze pod ręką. Im większa łatwość w obsłudze, przystępność i atrakcyjność, tym większe szanse na przeczytanie e-booka, wdrożenie wiedzy, a później polecaniu go innym. A przecież o to każdemu autorowi chodzi, by jego treści dawały jego czytelnikom wartość.

PS Jeśli planujesz wydać produkt elektroniczny, ale nie wiesz, jak zacząć pisać, to polecam Ci mój artykuł: Pisanie e-booka najtrudniej jest zacząć, a jeśli chcesz poprawić warsztat, to zajrzyj do: 4 narzędzi do lepszego pisania. Zapraszam Cię również do zapoznania się z moją ofertą.

Podobne wpisy