Wakacyjny e-book – case study

|

Wakacyjny e-book to darmowy projekt, który powstał w czerwcu we współpracy z siedmioma autorkami rozdziałów i korektorką. Projekt miał na celu pokazanie sposobów na spędzenie czasu z dzieckiem podczas wakacji – zainspirować, dać pomysły na zabawy i przydatne wskazówki na wakacje.

Dlaczego powstał

Pisze do mnie wiele mam, że chciałoby wydać e-book, ale brakuje im czasu i mają wyrzuty sumienia, że myślą nad kolejnym projektem, zamiast nad spędzeniem czasu z dzieckiem. E-book ten jest więc wsparciem, bo daje gotowe rozwiązania. Dzięki temu podczas pracy mogą się skupić na pracy, bo mają już gotowe pomysły na czas z dzieckiem pod ręką. W e-booku można poznać różne perspektywy i szukać kolejnych pomysłów u wybranej autorki na jej kanałach (blogu, social mediach lub newsletterze). Poza tym e-book wspiera też inne kobiety w promowaniu ich działalności – wzajemne wsparcie jest dla mnie ważne, dlatego jest to też ważny element tego projektu.

E-book możesz pobrać tutaj.

Jak to się zaczęło

Taki pomysł chodził mi po głowie już od jakiegoś czasu ze względu na to, że moimi klientkami zwykle są przedsiębiorcze mamy, które mają małe dzieci i cierpią na notoryczny brak czasu. Pomysł odkładałam, aż w czerwcu pomyślałam, że właściwie, to dlaczego by nie zrobić tego na wakacje. Napisałam do kilku swoich klientek, które chętnie się zgodziły. Na Instagramie znalazłam jeszcze masę dodatkowych inspiracji i pomysłów i kolejne kobiety, które zgodziły podzielić się swoimi pomysłami na wakacje z dziećmi. Dodam, że osoby, które dzielą się pomysłami, zajmują się tym tematem zawodowo lub mają w tym zakresie swoje bogate doświadczenie, np.: 

👉 Iwona Smól jest lektorką i założycielką Instytutu Echo; 

👉 Paulina Przybyłowska zajmuje się ubezpieczeniami i z doświadczenia nie tylko swojego, ale przede wszystkim swoich klientów zadbała w e-booku o bezpieczeństwo z dzieckiem na wakacjach;

👉 Kasia Lewicz mówi o podróżach i biwakowaniu, bo sama podróżuje z rodziną od wielu lat po całej Europie;

👉 Ania Stopińska-Lewucha uwielbia naturę i zaraża tym innych, dodatkowo pokazuje swoje sposoby na wakacje w naturze z dzieckiem w spektrum autyzmu;

👉 Marta Gruszecka jako psychodietetyk dzieli się sposobami na menu podczas wakacji, 

👉 Kasia Żądło pokazuje zabawy plastyczne, które rozbudzą kreatywność nie tylko dziecka, ale i rodziców czy dziadków i zajmą dzieciaki na dłuższą chwilę, 

👉 Paula Jedzińska pokaże zabawy logopedyczno-sensoryczne, które rozbudzą wszystkie zmysły dzieciaków i dadzą wiele radości podczas wspólnie spędzanego czasu.

Początek współpracy

Na początku współpracy ustaliłyśmy jasno zasady, terminy i ogólne założenia. Mimo że podczas realizacji takich projektów umowa nie jest konieczna, to uznałam, że dla wzmocnienia zaufania i doprecyzowania celu moich intencji jako inicjatorki projektu, dobrze będzie taką umowę podpisać. 

Każdy więc podpisał umowę, miał przydzielony swój folder na tekst i ewentualne zdjęcia do artykułu. 

Zależało mi na jakości, dlatego każdy z artykułów przeszedł redakcję i korektę tekstu. Zajęła się tym Karolina Trela w ramach zdobywania doświadczenia i budowania portfolio. Uważam to rozwiązanie za korzystne dla każdej ze stron. 

W projekcie każda autorka samodzielnie współpracowała z korektorką, wymieniały się komentarzami, sugestiami i pytaniami. Na koniec zebrałam gotowe teksty i zabrałam się za skład.

Okładka

W międzyczasie gdy trwały prace nad tekstami, ich redakcją i korektą, zaczęłam przygotowanie okładki i wstępnego layoutu e-booka. Początkowo miały być dwie wersje tego samego e-booka: minimalistyczna i bardziej zwariowana. Życie jednak zweryfikowało te plany. W związku z kilkoma opóźnieniami powstało więcej propozycji okładek, a w Instagramowym głosowaniu wygrała inna, niż zakładałam. Tu nasuwa mi się wniosek dla Ciebie, pytaj swoje społeczności i klientów o opinie, nie zawsze Twoja wizja, to jest to czego oni potrzebują lub chcą.

Kolory, fonty i dodatkowe elementy

W e-booku każdy rozdział miał swój dominujący kolor, który był użyty zarówno w okładce rozdziału (50% przejrzystości), w wyróżnionych napisach i tytułach rozdziałów, tłach przy wskazówkach, polecajkach, checklistach itp.:

Zabawy językowe #D9A404

Zabawy logopedyczna #FF66C4

Zabawy plastyczne #F1B041

Wakacje a jedzenie #FF8031

Rodzinne podróżowanie #2A8FE6

W naturze z dzieckiem #39A946

Bezpieczeństwo #184EC2

Jeśli szczególnie przypadł Ci do gustu, to użyj oznaczenia hex w programie graficznym i bez problemu uzyskasz dokładnie ten sam do swojego projektu. Więcej o kolorach pisałam tutaj, więc jeśli interesuje Cię ten temat, to zajrzyj koniecznie.

Jeśli chodzi o fonty, to w tym e-booku generalnie korzystam z dwóch fontów i polecam takie rozwiązanie.

W tytułach rozdziałów i podrozdziałów wykorzystałam szeryfowy font: Seasons – jest on elegancki, wyrazisty, a przy tym łagodny i czytelny.

W tekście zasadniczym korzystałam z bezszeryfowego fontu: Montserrat Light – jest on przyjazny, lekki w odbiorze i jednocześnie dobrze się prezentuje.

Dzięki temu połączeniu tekst łatwo i przyjemnie się czyta, a wyróżnione nagłówki przykuwają uwagę.

W kilku miejscach m.in. żywej paginie i na okładce użyłam też pisankowego fontu: Beautiful, dla nadania charakteru lekkiego chaosu, jaki często towarzyszy zabawie z dziećmi 😉

Dodatkowe elementy to:  zdjęcia, strzałka, gwiazdka, emotikonki i kilka dodatkowych grafik. Powtarzalne elementy np. strzałka i gwiazdka wykorzystywane były za każdym razem te same. Przy korzystaniu z emotikonek polecam Ci tę stronę.

E-book w środku

E-book zaczynamy od wstępu, w którym zapraszam czytelniczkę lub czytelnika do swojego pomysłu. E-book jest pisany w formie żeńskiej, bo odbiorcami naszych treści są w zdecydowanej większości kobiety, choć pomysły, wskazówki i checklisty są uniwersalne.

 

Spis treści jest interaktywny, czyli klikając w dany temat, przekierowuje do konkretnego rozdziału w e-booku. Każdy kolor to kolor danego rozdziału, który towarzyszy okładce rozdziału (w jaśniejszym odcieniu), kolorze wyróżnień ramek i stronie kończącej, na której możesz dowiedzieć się czegoś więcej o autorce. Dzięki temu nawet w chaosie będąc z dzieckiem, łatwo można odnaleźć się w treści.

 

W części bezpieczeństwa są aż 4 checklisty, jeśli interesuje Cię konkretna lista i nie chcesz czytać całości, to wystarczy kliknąć i, podobnie jak w spisie treści, przeniesiesz się do tej konkretnej checklisty.

 

Na końcu e-booka jest strona redakcyjna, gdzie znajdziesz wszystkie nazwiska osób, które brały udział w projekcie. Nazwiska autorek są podlinkowane, więc jeśli któryś rozdział szczególnie Ci się spodobał, to możesz od razu przenieść się na instagramowe konto autorki i znaleźć więcej pomysłów, wskazówek i inspirujących treści.

Podsumowanie

Współpraca przy tym e-booku, to było dla mnie cenne doświadczenie warte każdej minuty poświęconej przy jego realizacji. E-book o wakacjach możesz pobrać tutaj. Ciekawa jestem Twojej opinii o naszym wakacyjnym e-booku.

A jeśli sama zamierzasz stworzyć e-book i potrzebujesz wsparcia przy dopracowaniu tekstu i oprawie graficznej, to daj znać, chętnie Ci w tym pomogę 📧

Podobne wpisy