Jak skutecznie realizować cele – 9 wskazówek
Chcesz realizować swoje cele, ale z jakiegoś powodu z niektórymi z nich wciąż masz problem? Nie rozumiesz, co się dzieje, bo przecież tyle robisz, a z tym jednym, konkretnym celem masz problem i przekładasz go z roku na rok, licząc, że tym razem się uda?
Przyczyn tego może być wiele: Twoje nastawienie, przedkładanie cudzych priorytetów nad swoje lub zbytnie skupianie się na bieżących sprawach. Bez względu na to, jaki jest tego powód i jaki to cel, uważam, że warto podejmować próby mimo trudności czy wcześniejszych porażek. Jest jednak jeden warunek – ten cel musi być Twój i nadal chcesz go zrealizować.
Zmieniamy się my, nasze potrzeby, pragnienia i priorytety, a niezrealizowane cele i marzenia czasem się po prostu dezaktualizują i dlatego zawsze przed podjęciem próby zachęcam Cię do zweryfikowania swojego celu na nowo. Pomoże Ci w tym 9 poniższych wskazówek.
1. Wybierz swój cel!
Czy cel, który chcesz realizować, na pewno jest Twój? To pytanie wydaje się banałem, ale zastanów się, czy ten cel, który sprawia Ci trudność, nie jest np. spełnieniem marzeń Twoich rodziców lub partnera, a może jest celem podpatrzonym u kogoś, kogo podziwiasz. Nie żyjemy w próżni i czasem wydaje nam się, że bardzo czegoś chcemy, ale jeśli nie jest to Twoja realna potrzeba, to przyjrzyj się temu, o co chodzi. Może szkoda na ten cel Twojego czasu i energii, a może wystarczy zweryfikować niektóre założenia.
Przykład: może nie potrzebujesz znać języka obcego na poziomie zaawansowanym, bo właściwie ma Ci on służyć jedynie w celach turystyczno-rekreacyjnych albo Twoja strona internetowa nie musi być bardzo rozbudowana i wystarczy Ci prosta strona wizytówkowa (one page) bez bloga.
Czasem ten jeden gest czy decyzja potrafi zdjąć ciężar z pleców i nadać większej mocy podczas działania. To tak jakby w plecaku nieść kamienie nikomu do niczego niepotrzebne, czas się zatrzymać i je wyrzucić.
2. Twoje obecne możliwości
Zastanów się, w jakim stopniu jest on możliwy do zrealizowania w tym momencie. To drugi ważny punkt, czyli mierz siły na zamiary. Wiesz już, że cel jest dla CIEBIE ważny, zastanów się teraz, jak wygląda Twoje życie, Twój dzień i czy masz na realizację tego celu przestrzeń w życiu. Oczywiście, że nie musi być to kilka godzin w tygodniu, może to być kwadrans dziennie i skoncentrowanie się na rzeczach najważniejszych i przynoszących największe efekty. Chodzi mi tu o samoświadomość, bo zwykle przeceniamy to, ile możemy zrobić w ciągu jednego dnia, ale nie doceniamy tego, ile możemy zdziałać małymi kroczkami (nawet żenująco małymi kroczkami) w dłuższym okresie czasu. Ucząc się jednego słowa w języku obcym, w ciągu roku będziemy znać 365 słów – całkiem nieźle, prawda?
Jeśli jednak widzisz, że i z krótkim odcinkiem czasu teraz też może być problem albo wolisz bardziej angażować się w swój projekt, to sprawdź w kalendarzu, kiedy będzie taka możliwość. Może za miesiąc dziecko pójdzie do przedszkola i będziesz mieć więcej czasu albo za dwa tygodnie czy miesiące będziesz mieć więcej czasu, bo skończysz projekt dla klientki i będziesz mogła zająć się tworzeniem swojego produktu.
3. Twój powód
Zastanów się, dlaczego właściwie chcesz zrealizować ten cel. To trochę rozwinięcie punktu pierwszego, czyli sprawdzenie, czy cel jest Twój. Znając powód i swoje dlaczego łatwiej Ci będzie wytrwać w momencie kryzysu, zmęczenia lub zwątpienia. Różne mogą być motywacje do działania np. dla jednej osoby, która chce wydać e-booka, motywacją może być chęć podzielenia się wiedzą, a dla drugiej tworzenie wizerunku eksperta czy dywersyfikacja dochodów. Każdy powód może być dobry, najważniejsza jest tu świadomość siebie, swoich potrzeb i motywacji.
4. Efekty
Po czym, po jakich efektach poznasz, że zrealizowałaś cel, kiedy uznasz, że cel został osiągnięty i co będzie później.
Może Twoim celem jest wydanie książki dla dzieci i skupiasz się na jej napisaniu, ale co dalej? Szukasz wydawcy czy sama wydajesz? Co będzie, jak już książka będzie gotowa? W jaki sposób będziesz ją sprzedawać i komu? Projekt uznasz za zakończony, gdy książka wyjdzie z drukarni czy gdy ostatni egzemplarz zniknie z Twojego sklepu?
Dlaczego, o tym mówię? Bo czasem jest tak jak z celem: schudnę na wesele. Schudniesz i co dalej: chcesz to utrzymać czy chodzi Ci raczej o tę konkretnie okazję? Dlatego też zachęcam Cię do tego, by już na etapie definiowania celu i jego planowania zastanawiać się nad konkretnymi efektami i tym, co będzie później, np. gdy celem jest wydanie książki, to nie zastanawiać się na koniec tematu sprzedaży i nie zacząć się zastanawiać, co z nią zrobić, gdy już wyszła gotowa z drukarni.
5. Zapisz swój cel
Często pamiętamy o swoim celu już od dłuższego czasu i myślimy, że nam to wystarczy, ale zapisanie celu znacznie zwiększa prawdopodobieństwo jego realizacji.
W ogóle polecam Ci zawsze swoje pomysły, zamiary i plany przelewać na papier. Dzięki temu urealniasz je i często weryfikujesz, czy mają one sens lub potencjał. W naszej głowie zwykle wszystko wygląda zupełnie inaczej niż w rzeczywistości. Spisuj to, co przyjdzie Ci do głowy, zarówno sam cel, jak i cały jego plan. Czasem od razu po zapisaniu widzisz, że realizacja tego celu jednak dla Ciebie nie ma większego sensu.
6. Etapy
Z jakich etapów i zadań będzie się ten cel składał. Jeśli chcesz stworzyć swoją stronę internetową, to wypisz wszystko, o co musisz zadbać, żeby ona powstała np. nazwa, domena, hosting, gdzie je wykupisz, zdjęcia, teksty, treść polityki prywatności, czy samodzielnie będziesz stawiać stronę, czy zlecisz jej stworzenie, jeśli zlecisz, to komu i kiedy, jaki będzie cel tej strony, czy chcesz, by to była strona wizytówkowa (one page) czy klasyczna (multi page), czy planujesz w dłuższej perspektywie blog lub sklep, czy będziesz korzystać z newslettera itd. Jeśli zlecasz stworzenie strony, to większość tych etapów zaopiekuje osoba, która będzie ją tworzyć, a jeśli jednak chcesz zrobić stronę samodzielnie, to spisane etapy bardzo Ci ułatwią cały proces.
Wypisanie etapów jest ważne dla płynności Twoich działań, bo każde zatrzymanie i zastanawianie się nad kolejnym krokiem będzie Cię wybijać z działania.
7. Nawyki
Zastanów się, jakie nawyki Ci pomogą w realizacji tego celu. Może to będzie konkretna godzina albo rytuały rozpoczynające Twoje działanie. Może w skupieniu przy pracy nad e-bookiem pomoże Ci szklanka wody na biurku, mała zdrowa przekąska pod ręką i technika pomodoro albo zdrowe nawyki takie jak spacer czy ćwiczenia przed lub po pisaniu dla zadbania o kręgosłup i dobre samopoczucie.
8. Narzędzia
Narzędzia są po to, żeby nam pomagać w realizacji celów. Czasem jednak bardziej rozpraszają, niż pomagają. Kiedy tak jest? Kiedy np. do monitorowania nawyków korzystasz z aplikacji, a wychodząc z niej, wchodzisz na social media i spędzasz czas scrollując Instagram, zamiast realizować swój cel.
Narzędzi mamy obecnie bardzo dużo, dlatego ważne jest, żeby dobrać odpowiednie dla siebie i swoich potrzeb. Jeśli lubisz planować i monitorować postępy na papierze, to przygotowałam dla Ciebie do pobrania i wydrukowania niedatowany planer miesięczny na cały rok, możesz go pobrać tutaj.
Jeśli jednak wolisz planowanie online lub w swoim kalendarzu, to świetnie, że masz już swoje sprawdzone sposoby! Korzystaj z tych narzędzi, które służą Ci najlepiej. Najważniejsze, żeby obserwować postępy i trzymać rękę na pulsie.
9. Ludzie
Ludzie w życiu są bardzo ważni, dlatego też zachęcam Cię do zastanowienia się, kto może Ci pomóc w razie trudności i z kim będziesz celebrować zakończenie projektu.
Pamiętaj, że troski dzielone są połowę mniejsze, a sukces i radość jest dwa razy większa, dlatego nie wzbraniaj się przed tą wskazówką, tylko wpisz swoich ludzi przy planowaniu realizacji ważnego dla Ciebie celu.
Teraz już wiesz, czy Twój cel jest nadal Twój. Masz już przemyślanych też kilka podstawowych spraw dotyczących jego realizacji. Przygotowałam z tej okazji dla Ciebie kartę: Mój KIERUNEK, pobierz ją, wydrukuj, wypełnij i postaw w widocznym miejscu.
A jeśli potrzebujesz planera do swojego celu, to polecam Ci: Plan na cel. Jest to roczny planer do druku w układzie tygodniowym. Jest świetny do zaplanowania celu, monitorowania go i weryfikowania na bieżąco. Zaczynasz w nim od wizji, określenia celu, swojego powodu, motywującego hasła na czas jego realizacji, określasz ważne momenty tzw. kamienie milowe i zadania itp.
Każdy tydzień planujesz: wyznaczasz główny cel na tydzień, cele dodatkowe, zadania, nawyki, które pomogą Ci w realizacji, coś dla zdrowia i przyjemności (żeby realizacja celu nie stała się przykrym obowiązkiem lub nie skończyła się problemami zdrowotnymi np. spowodowanymi zbyt długim siedzeniem przed laptopem podczas pisania e-booka). Każdy tydzień jest numerowany, ale nie datowany dzięki temu możesz na numer tygodnia patrzeć jak na numer roku lub numer tygodnia realizacji projektu. Każdy cel tygodniowy wypisujesz na końcu planera i oceniasz pod względem realizacji celu i Twojej satysfakcji z działania. Dzięki temu widzisz swoje postępy lub ich brak i możesz od razu reagować.
Planer świetnie się sprawdzi do nauki, projektu zmiany pracy lub przekwalifikowania zawodowego, prowadzenia biznesu, tworzenia produktu cyfrowego lub prowadzenia kanałów w mediach społecznościowych czy bloga. Zajrzyj do sklepu i sama sprawdź. Z kodem: 2024 dostaniesz 10 zł rabatu na każdy produkt w sklepie.
Powodzenia w realizacji celów i marzeń! Trzymam za Ciebie kciuki!
PS Jeśli planujesz wydać e-booka, to zachęcam Cię do zapisu na newsletter. Po zapisie otrzymasz 24 wskazówki, jak samodzielnie wydać e-book.